MAVİ YEMİŞ, ARTVİNLİ ÜRETİCİLERE KAZANDIRACAK

 

 

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesinde yaklaşık 10 dekarlık çay bahçesini mavi yemiş bahçesine dönüştüren genç üreticinin bahçesinde incelemelerde bulundu.
 
Vali Doğanay beraberindeki Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur ile birlikte ilçeye bağlı Üçkardeşler köyünde yaşayan beden eğitimi öğretmenliği bölümünden mezun olan genç üretici Fatih Kıran’ın bahçesinde incelemelerde bulundu.
 
Yurt dışında "blueberry" olarak bilinen "yaban mersini" meyvesinin Türkiye'de "mavi yemiş", "ligarba", "ayı üzümü", "morsivit", "çalı çileği" ve "Trabzon çayı" gibi isimlerle tanınıyor.
 
Bölgede mavi yemiş olarak isimlendirilen üzümsü meyve Hopa ilçesi ve Kemalpaşa beldesinde Üretici Fatih Kıran bahçesinde yetiştirilmeye başlandı.
 
Üretici Kıran, çaylık alanını sökerek yerine yaban mersini fidanları ekerken, geçimini mavi yemiş üretiminden sağlamaya başladı.
 
 
  
 
Bahçeyi incelemede bulunan Artvin Valisi Ömer Doğanay’a bilgiler veren üretici Fatih Kıran, “Yaban mersini sağlık meyvesi olarak tanınmaktadır. Çay bahçesini sökerek yerine bu meyveyi diktim. Ailece üretimine başladık. Karadeniz, tarımsal açıdan mükemmel imkânlar sağlayabilecek potansiyele sahip. Yeni ürün çeşitleri önermeliyiz. Ben, bir akademisyen ve Karadeniz âşığı olarak, 2009 yılından bu yana yeni meyve türlerini tanıtmaya ve geliştirmeye çalışıyorum. Ürünümüz organiktir, sağlık açısından çok değerli ve faydalı özellikle kanser hastaları için çok etkilidir. Pazar sorunumuz yok. Siparişleri yetiştirmek zorlanıyorum. ” dedi.
 
-Kilosu 80 liradan satılıyor
 
Mavi yemişin çok hassas bir meyve türü olduğunu belirten Kıran, "Mavi yemiş elle hasat ediliyor. Çok hassas bir meyve türü olduğu için toplandıktan sonra kısa sürede satılmalıdır. Bölgede çok fazla yetiştirilen bir meyve türü olmadığı için kalitesine göre 60 ile 80 lira arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor" diye konuştu.
 
Değerinin ise altın gramı ile eş değerde olduğunu aktaran Kıran, ihracat için yurt dışı ile bağlantı kurduğunu sözlerine ekledi.
 
Girişimciliğinden dolayı genç üreticiyi oluşturduğu örnek bahçesinden dolayı tebrik eden Vali Doğanay ise, özellikle sağlık anlamında birçok faydaları bulunan ve ekonomik değeri yüksek olan mavi yemiş bahçelerinin artırılması için çalışacaklarını söyledi.
 
 
 
 
 

Sağlık Meyvesi

Özellikle Doğu Karadeniz’de yetişen ve insan sağlığına çok sayıda fayda sağladığı bilinen yaban mersininin hasadı tamamlandı.

Artvin’in Hopa ilçesi’ne bağlı  Kemalpaşa beldesinde 6 yıldır yaban mersini yetiştiren 36 yaşındaki Fatih Kıran, bu yılki hasadın tamamlandığını ve 1,5 ton verim aldığını söyledi. Önümüzdeki yıl 3 ton, 2017 yılında ise 20 ton verim almayı planladığını belirten Kıran, yaban mersininin insan sağlığına da çok faydası olduğunu söyledi. Kıran, yaban mersinini faydalarını şöyle sıraladı:

FAYDALARI NELER?

Şeker hastalıkları tedavisinde;

Şeker hastalığının tedavisinde özellikle yaban mersini şurubu yabanmersini kurusu ve yabanmersini çayları kullanılmaktadır. Yaban mersini meyvesinin özellikle şeker hastalığına bağlı göz hastalığının tedavisinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kan şekerini düşürür.

Yaban mersini gözde olumlu etkileri olan bir besindir.

Gözle ilgili olarak; Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk, katarakt, karasu (Glokom: Göz tansiyonu),şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati), gece körlüğü, gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili bir meyvedir. Kılcal damar çatlamasını engeller. Tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı ek olarak gözle ilgili olarak başkaca; gece görüşünü artırıcı, göz kamaşmasını giderici, retinayı güçlendirici, olarak ta kullanılabilir. Kansere karşı önemli bir direnç sağladı belirlenmiştir.

Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahip olup kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir. Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir.Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek HIV ( AİDS) virüsünün bağışıklık sisteminize zarar vermesini önler. Antioksidan oranı çok yüksek olduğundan bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Özelikle çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerinde etkilidir. Pektin içeriği yüksek olup kolesterolü düşürür.

 

KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIR

Yaban mersini damarlar üzerinde oldukça etkilidir. Damarla ilgili olarak; varis, iyileşmesinde yardımcı olur. Basur(hemoroid), Romatizmal ağrıları azaltır. Kan damarlarının tıkanmasını engeller. Damar sertliği oluşumunu engeller. Akciğer amfizemi. Zayıf kılcal damarların güçlendirilmesi. Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır. Artrit(eklem iltihaplanması) rahatsızlıklarının tedavisin de yardımcı faktördür.

Mide rahatsızlıklarıyla ilgili olarak yaban mersini; Bulantı, mide kramplarını ve mide ülserini önler.Mide kramplarını önleyici, ülser önleyici olarak kullanılır.

Bağırsak ile ilgili sorunlarda;

Kabızlığı önler. Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır. Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır. Bunların dışında; yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır. Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Taze olarak yenildiğinde kanı temizler. Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür. Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır. Sakinleştirici özelliği vardır. Ağız içi yaralarını iyileştirir.

İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir. Araştırmalara göre günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.

 

Kaynak: Marmara Haber

http://www.artvin.gov.tr/mavi-yemis-artvinli-ureticilere-kazandiracak

 

Artvin'de Yaban Mersini Hasadına Başlandı

Artvin'de, insan sağlığına çok sayıda fayda sağladığı bilinen yaban mersininin hasadına başlandı. Hopa ilçesi Kemalpaşa Beldesi'nde 5 yıldır yaban mersini üreten Fatih Kıran (35), Doğu Karadeniz'de doğal ortamda yetişen ancak üreticiler tarafından yaygın olarak yetiştirilmesi oldukça az olan yaban mersininin hasadına başladı. Kıran yaptığı açıklamada, hasadına başladıkları bu ürünün başta Doğu Karadeniz olmak üzere Türkiye'nin çeşitli yörelerinde doğal ortamda yetiştiğini, buna rağmen az üretilmesi sebebiyle ürünün yurt dışından ithal edildiğini ifade etti. Ürün için devletin teşvikleri olduğunu, kendisinin de bu yıl yaklaşık bir ton yaban mersini üretmeyi planladığınıı anlatan Kıran, "Yaban mersininin faydaları saymakla bitmez. İnsanları bu ürünü üretmeye sevk etmeliyiz. Ülkemizde bu ürün yetişiyor ve üreticiler ciddi paralar kazanabilir. Neden yurt dışından ithal edelim" dedi.

Kaynak: Artvin Valiliği
http://www.artvin.gov.tr/mavi-yemis-artvinli-ureticilere-kazandiracak

 

Yaban mersini hasat zamanı başladı.

Ülkemizde nadir yetiştirilen bir meyve olarak dikkat çeken yaban mersini hasat zamanı başladı. Ülke genelinde özellikle yurt dışından ihracat edilen yaban mersininin özellikle Türkiye de üretilmesi için tarım bakanlığının destekleri bulunuyor.

 Yaban mersini hasat zamanı başladı.

Ülkemizde nadir yetiştirilen bir meyve olarak dikkat çeken yaban mersini  hasat zamanı başladı. Ülke genelinde özellikle yurt dışından ihracat edilen yaban mersininin özellikle Türkiye de üretilmesi için  tarım bakanlığının destekleri bulunuyor. Türkiye de Karadeniz bölgesinde iklim şartlarının daha elverişli olması nedeniyle yaban mersini üretimi için teşvikler bulunmaktadır .

Artvin Hopa ilçesi Kemalpaşa beldesinde bulunan Fatıh Kıran  genç yaşta tarıma ilgi duyarak bölgede yaban mersini üretimi yapmakta . Kendisi spor akademisi mezunu olan Kıran 35 yaşında ve 5 yıldır yaban mersini üreticiliğini yapmaktadır.  Bu yil 1 ton yaban mersini üretimini bekleyen fatih kıran bölgede organik olarak yaban mersini yapan ender kişilerden biri yıllık 3 dönem 10 lük aralıklarla toplanan yapan mersinin  faydaları saymakla bitmez. Fatih kıran ciddi bir çalışma yapıldı mı güzel hasat alınır ve çok ciddi paralar kazanılabilir insanlarımızı bu meyvenin yetiştiriciliğine yönlendirmemiz gerekiyor. Ben beş yıldır yapıyorum kendim pazarlamaya çalışıyorum ve çok ciddi anlamda ekonomik getiri elde ediyorum benimki tamamen doğal olarak yapılan bir yaban mersinidir dedi.

Şeker hastalıkları tedavisinde;

Şeker hastalığının tedavisinde özellikle yaban mersini Şurubu yabanmersini kurusu ve yabanmersini çayları kullanılmaktadır. Yaban mersini meyvesinin özellikle şeker hastalığına bağlı göz hastalığının tedavisinde yoğun olarak kullanılmaktadır.
Kan şekerini düşürür.

Yaban mersini gözde olumlu etkileri olan bir besindir.

Gözle ilgili olarak;

Göz yorgunluğunu giderir,

Miyopluk,

Katarakt,

Karasu (Glokom: Göz tansiyonu),

Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati),

Gece körlüğü, gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili bir meyvedir.

Kılcal damar çatlamasını engeller.

Tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı

Ek olarak gözle ilgili olarak başkaca;

Gece görüşünü artırıcı,

Göz kamaşmasını giderici,

Retinayı güçlendirici, olarak ta kullanılabilir.

Kansere karşı önemli bir direnç sağladı belirlenmiştir;

Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahip olup Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir. Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir.
Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek HIV ( AİDS) virüsünün bağışıklık sisteminize zarar vermesini önler.
Antioksidan oranı çok yüksek olduğundan bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Özelikle çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerinde etkilidir. 
Pektin içeriği yüksek olup kolesterolü düşürür.
Kalp krizi riskini azaltır.

Yaban mersini Damarlar üzerinde oldukça etkilidir. Damarla ilgili olarak;

Varis, iyileşmesinde yardımcı olur.

Basur(hemoroid)

Romatizmal ağrıları azaltır.

Kan damarlarının tıkanmasını engeller.

Damar sertliği oluşumunu engeller.

Akciğer amfizemi

Zayıf kılcal damarların güçlendirilmesi.

Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır.

Artrit(eklem iltihaplanması) rahatsızlıklarının tedavisin de yardımcı faktördür.

Mide rahatsızlıklarıyla ilgili olarak yaban mersini;

Bulantı, mide kramplarını ve mide ülserini önler.

Mide kramplarını önleyici ,

Ülser önleyici olarak kullanılır.

Bağırsak ile ilgili sorunlarda;

Kabızlığı önler.

Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.

Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır.

Bunların dışında;

Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.

Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.

Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.

Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.

Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.

Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.

Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır.
Sakinleştirici özelliği vardır.
Ağız içi yaralarını iyileştirir.

İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir

Araştırmalara göre günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.
Yaban mersini’ nin göz üzerinde, ışığa duyarlılığı artırmak, gözün değişen ışık kaynaklarına adaptasyonunu sağlamak ve özellikle gece şartlarında görüşü kuvvetlendirmek, göz kapilerlerini (kılcal damarlarını) beslemek gibi yararlı etkileri ortaya çıkarılmıştır. Antosiyanidinlerin, yapılan klinik çalışmalarda retinadaki rodopsin üretimini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Görsel fonksiyonların düzelmesi veya gelişmesi Rodopsin oranıyla yakından ilgilidir. Rodopsin (Rhodopsin); gözde bulunan reseptörlerdeki (rods ve cones) bir mor pigment (Renk maddesi) olup, beyne ışık sinyallerinin iletilmesi ve retinanın aydınlık ve karanlığa adapte olması için gereklidir. Bilgisayar ekranında olduğu gibi parlak ışıklar gözdeki rodopsin’i yok ederler ve ışığa karşı hassasiyeti azaltarak gözün daha çabuk yorulmasına yol açarlar. Antosiyanidinlerin gözdeki damar ve kapilerler üzerinde güçlendirici etkisi vardır. Kılcal damarlarda meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle gözün yeterince beslenememesi sonucu görme bozuklukları oluşur.

Antosiyanidinler ise bu durumu önler. Antosiyanidinler genel olarak tüm vücuttaki kapiler olarak da bilinen kılcal kan damarlarını güçlendirir. Zayıf kılcal damarlar vücut dokularına daha az kan taşırlar. Bunun neticesinde de bu dokuların bir travma sonucunda yaralanması ve artrit (mafsal iltihabı) gibi enflamatuvar rahatsızlıkların iyileşmesi gecikir. Kapilerler zayıfladığı zaman çatlarlar ve sık sık morarma, çürük ve berelere yol açarlar. Bu vücudun diğer bölgeleri için de zararlıdır. Bu durum gözlerde retinopati olarak da bilinen mikrohemoriaja yol açar. Diyabetik retinopati, şeker hastalığının (Diabetes mellitus), iltihabik olmayan ve retinadaki kılcal damarlar üzerindeki olumsuz etkisi sonucu oluşan bir görme bozukluğu olup; günde 320-480 mg. Likapa ( yaban mersini ) ekstresi verilerek bu tür hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Özellikle retinadaki kanamalarda çok belirgin azalmalar gözlenmiştir.

Register at Bookmaker William Hill